FAQ

Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

Jeśli nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, napisz wiadomość lub zadzwoń.

Skąd pochodzą używane licencje Microsoft?

Obecnie najwięcej licencji pochodzi od firm, które przenoszą swoje przetwarzanie do chmury i posiadane licencje grupowe są im już niepotrzebne. Dzięki sprzedaży niepotrzebnych już licencji uzyskują środki, dzięki którym mogą używać licencji 365 nawet przez rok.

Discount-Licensing poszukuje nadmiarowych lub nieużywanych licencji grupowych (Volume Licensing) Microsoft również w likwidowanych i działających firmach w Europie. Jesteśmy zainteresowani jedynie licencjami wieczystymi typu Open / MOLP, Select i Enterprise - licencje grupowe. Nie dostarczamy produktów licencjonowanych jako FPP i OEM. Blisko współpracujemy z właścicielami licencji jak również z producentem. Ta bliska współpraca umożliwia nam analizę struktury umów licencyjnych oraz stwierdzenie czy jest możliwy ich legalny transfer.

Czym są licencje grupowe Microsoft?

Licencje grupowe zostały opracowane tak aby odzwierciedlić wielkość i preferencje Twojej firmy. W ramach tego typu licencji wyróżnione zostały programy Open, Select i Enterprise. Każdy z nich jest elastyczniejszy w porównaniu do licencji typu Original Equipment Manufacturer (OEM) i Fully Packaged Product (FPP/Box). Program Open (MOLP) przeznaczony jest dla firm posiadających minimum pięć komputerów. Programy Select i Enterprise przeznaczone są dla dużych firm, organizacji rządowych i akademickich, które posiadają 250 lub więcej komputerów.

Licencje grupowe mają cechy, których nie mają licencje OEM i FPP:

  • umożliwiają centralne zarządzanie instalacjami przez co koszty administracji są dużo niższe oraz
  • można przenosić instalację pomiędzy komputerami oraz
  • można je odsprzedać po zakończeniu używania odzyskując w ten sposób część środków wydanych na ich zakup.

Jeśli policzysz TCO dla poszczególnych typów licencji to koszt zakupu okazuje się najmniejszym wydatkiem. Koszty administracji i utrzymania znacznie przekraczają koszt zakupu licencji. Ponieważ licencje grupowe (MOLP) są dużo mniej pracochłonne przy instalowaniu i administracji oraz są "trwalsze" (zniszczenie, awaria, zagubienie lub kradzież komputera nie powodują utraty tych licencji), to całkowity koszt ich posiadania okazuje się znacząco niższy niż tanich przy zakupie licencji Box/FPP i OEM.

Dodatkowo, kupując używane licencje na rynku wtórnym oprogramowania możesz obniżyć również koszty zakupu licencji.

 

 

Dowiedz się więcej

Czy dostarczacie licencje od innych producentów oprogramowania?

Tak. Koncentrujemy się głównie na dostarczaniu licencji grupowych Microsoft. 

Dostarczanie innych licencji w Polsce jest również możliwe, choć nie jest to nasza podstawowa działalność. Jeśli interesujesz się zakupem innych licencji  , prosimy o przesłanie zapytania. Sprawdzimy dostępność poszukiwanych przez Ciebie produktów.

Moja firma jest zlokalizowana poza UK. Czy mogę zakupić używane licencje od Discount-Licensing.com i używać ich poza UK?

Tak. Twoja firma może legalnie zakupić używane licencje by używać ich w dowolnym kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Większość licencji grupowych (Open / MOLP, Select) jest niezależna językowo i można wybrać dowolny język oferowany przez Microsoft.

Czy mogę mieć pewność, że nabyte licencje są oryginalne i transfer jest w 100% legalny w oczach wytwórcy oprogramowania?

Aby mieć 100% pewności co do legalności zakupionego oprogramowania możesz potrzebować czegoś więcej niż faktura, dowód sprzedaży lub nawet akt notarialny, które są dowodem na legalne przeniesienie jedynie prawa własności. Tego typu dokumenty są dowodami tylko na to, że Twoja firma została właścicielem licencji. Takie dokumenty nie są dowodem przeniesienia warunków Umowy Licencyjnej (UL) i Warunków Używania Produktu (WUP) na nowego użytkownika.

W stosowanej przez nas rygorystycznie procedurze przeniesienia UL i WUP wykorzystujemy oryginalne dokumenty Microsoft. Dla potwierdzenia prawa własności i przeniesienia UL oraz PUP, Microsoft wymaga m.in. dokumentów: kopia faktury, kopia dowodu płatności, podpisane formularze akceptacji UL i WUP. W wyniku przeprowadzenia tej procedury Microsoft uważa Twoją firmę za prawowitego użytkownika zakupionych przez Ciebie produktów.

Jedynie Microsoft może zaakceptować transfer licencji.

Stosowana przez nas procedura daje Ci 100% pewności, że przeniesienie zarówno prawa własności jak i UL oraz WUP zostało wykonane prawidłowo.

Licencje, którymi handlujemy to wyłącznie Open (MOLP), Select i Enterprise. Ich umowy licencyjne dopuszczają obrót na rynku wtórnym oprogramowania.

Jakie są aspekty prawne transferu używanych licencji?

Rygorystycznie przestrzegamy zasad licencjonowania grupowego Microsoft przy transferze Umowy licencyjnej (UL) i Warunków Używania Produktu (WUP) do nowego właściciela. Przeniesienie prawa własności oraz UL/WUP, zarówno z firmy w likwidacji jak i firmy działającej do innej firmy, jest legalne, jeśli takie przeniesienie jest zgodne z lokalnymi regulacjami prawa gospodarczego oraz warunkami ustalonymi przez producenta.

Microsoft wymaga udowodnienia przeniesienia prawa własności – wśród wymaganych przez Microsoft dokumentów znajdują się m.in. kopia faktury i kopia dowodu wykonania płatności. Kopie wszystkich niezbędnych dokumentów dostarczamy w ramach transakcji oraz są dostępne dla naszych klientów w Secondary Software License Centre, do którego dostęp uzyskujesz po opłaceniu faktury za zakupione produkty.

Należy zwrócić uwagę na fakt, że „licencja” nie jest tożsama z „oprogramowaniem”. Oprogramowanie jest własnością licencjodawcy (w tym wypadku Microsoft). Licencjobiorca (użytkownik końcowy) uzyskuje pozwolenie (nazywane licencją) na używanie oprogramowania na komputerze. Discount-Licensing po prostu przenosi “prawo własności” nieużywanego “pozwolenia/licencji” na nowego klienta. Nowy klient potwierdza akceptację UL i WUP.

Proszę zwrócić uwagę, że inne regulacje dotyczą oprogramowania licencjonowanego grupowo a inne Box/FPP i OEM.

Microsoft zmienił warunki transferu. Czy to oznacza, że firmy nie mogą kupować używanego oprogramowania?

Nie. Zmiany dokonane w licencyjnej umowie grupowej oraz dokumentach transferu po październiku 2007 nie zabraniają zgodnego z prawem transferu własności a jedynie ograniczyły transfer Umowy Licencyjnej i Warunków Używania Produktu w pewnych okolicznościach. Powyższe zmiany w żadnym przypadku nie mogą ograniczać praw i warunków ustanawianych przez umowy zawarte przed ich wprowadzeniem. Co więcej, w Discount-Licensing.com udoskonaliliśmy proces transferu używanych licencji, tak aby można go było dokonywać bez ograniczeń. Rynek używanego oprogramowania Microsoft istnieje i będzie się rozwijał przynosząc znaczące oszczędności klientom.

The Exhaustion Rule: Jest to ograniczenie w prawach własności intelektualnej rozpoznane przez Sąd Najwyższy USA w 1908 a następnie przyjęte i skodyfikowane przez wiele krajów świata. “Exhaustion Rule” umożliwia nabywcy przekazanie, sprzedaż lub podarowanie legalnie wykonanej kopi nabytego lub otrzymanego utworu chronionego prawem autorskim, bez zgody wytwórcy (autora). Oznacza to, że właściciel praw autorskich traci prawo do kontroli zmian właściciela produktu (dzieła) w momencie sprzedaży tego dzieła, pod warunkiem, że obrót dotyczy legalnych kopii dzieła. "Exhaustion Rule” zwane jest też “First Sale Rule" (zasadą pierwszej sprzedaży). Dokładnie to samo stanowi Dyrektywa 2001/29/WE Parlamentu Europejskiego.

Jak mogę kupić używane licencje Microsoft od Discount-Licensing?

Zapytaj o dostępność i cenę produktów, które chcesz posiadać.

Możesz to zrobić przezformularz kontaktowy dostępny w KONTAKT.

Kiedy otrzymamy od Ciebie zapytanie, Discount-Licensing sprawdzi i potwierdzi dostępność produktów oraz przedstawi ich aktualne ceny.

Kiedy zaakceptujesz naszą ofertę, przyślij nam maila z zamówieniem. Prześlemy Ci dokumenty niezbędne do dokonania transferu własności  oraz Warunków Używania Produktu.

Twoja firma stanie się prawowitym właścicielem licencji po opłaceniu faktury. Po tym fakcie możesz rozpocząć instalację oprogramowania.

Jeśli w danej chwili nie posiadamy produktów, które chcesz zakupić, możesz poczekać aż je znajdziemy lub kupić u nas "nowe" - w sumie jesteśmy partnerem Microsoft.

Jeśli zakupię używane licencje od Discount-Licensing, to czy mam prawo używania oprogramowania po polsku?

Tak. Jeśli zostaną spełnione wymagania i ograniczenia Microsoft odnośnie języka, Twoja firm może używać oprogramowania w polskiej wersji językowej. Prosimy o zaznaczenie w zapytaniu ofertowym, że wymagana jest polska wersja językowa a my sprawdzimy czy jest to możliwe.

Co więcej, dysponujemy polskimi wersjami językowymi dla produktów, których polskie wersje zostały już wycofane z dystrybucji przez Microsoft. Microsoft wycofuje czasem lokalne wersje językowe z dystrybucji aby zmusić klientów do przejścia na nowe wersje produktów.

Zastanawiam się nad zakupem wcześniejszych wersji produktów, takich jak Office 2007 lub 2010. Jak długo Microsoft będzie wspierał te produkty?

Microsoft wydłużył okres wsparcia dla większości produktów. Możesz sprawdzić jak długo Microsoft będzie wspierał interesujące Cię produkty wchodząc na link poniżej (Dowiedz się więcej).

Dowiedz się więcej

Nie mogę znaleźć w waszej ofercie poszukiwanych przez mnie produktów. Co mogę zrobić?

Na naszych stronach prezentujemy tylko niektóre z dostępnych produktów secondhand. Aby stworzyć najbardziej odpowiednią dla siebie ofertę w niektórych przypadkach możesz łączyć lub dzielić licencje. Najszybciej i najprościej będzie, gdy przyślesz nam zapytanie przez Wiadomość od Ciebie. Przeszukamy naszą bazę i przygotujemy optymalną dla Ciebie ofertę w ciągu 48 godzin. Ponieważ Discount-Licensing.com jest partnerem i autoryzowanym dystrybutorem Microsoft, jeśli w danym momencie nie możemy Ci zaoferować używanych produktów, to zaoferujemy Ci nowe produkty według aktualnie obowiązujących cen.

Proszę zwrócić uwagę, że zakup nowego oprogramowania może być również bardzo atrakcyjny cenowo ze względu na aktualny kurs Funta.

Czy mogę zakupić używane licencje Open jeśli już posiadam licencje Select lub Enterprise?

Tak. Możesz jednocześnie posiadać umowy Open (MOLP) i Select i Enterprise.

Stwierdziliśmy, że nasza firma używa produktów Microsoft niezgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej. Czy mogę zakupić używane licencje aby uporać się z tym problemem?

Tak. Bardzo wielu naszych klientów kupuje używane licencje właśnie po to aby uzyskać zgodność z warunkami Umowy Licencyjnej.

Jeśli potrzebujesz kilku dodatkowych licencji produktu, który nie jest już dystrybuowany przez Microsoft, to dużo taniej jest dokupić kilka „używanych”/"secondhand" licencji niż przejść na nowe wersje w całej instalacji.

Firmy mogą w sposób legalny nabywać używane licencje zarówna dla nowych instalacji jak i dostosowania swojej instalacji do wymogów umowy licencyjnej Microsoft.

Pragnę podkreślić, że wszystkie informacje wymieniane pomiędzy Discount-Licensing i naszymi kontrahentami są traktowane jako ściśle poufne. Poza tym nie musimy wiedzieć z jakiego powodu kupujesz od nas licencje.

Przypomnę też, że zajmujemy sie wszystkimi produktami Microsoft licencjonowanymi grupowo, czyli MOLP.

Chcę zakupić jedynie część licencji zawartych w konkretnej ofercie na waszej stronie – czy mogę zakupić tylko część używanych licencji przedstawionych w ofercie?

Tak i Nie. Niektóre z oferowanych „zestawów” są licencjami Open (MOLP) i nie mogą być kupowane w częściach. Jednakże, jeśli „zestawy” są typu Select, to możliwe jest ich podzielenie i zakup części licencji. Informacje o formie licencji nie są przedstawione w zestawieniu na naszej stronie. Dlatego prosimy o przesłanie zapytania. Przeszukamy naszą bazę i przygotujemy dla Ciebie ofertę w ciągu 48 godzin.

Pozytywnym (dla Ciebie) aspektem tych wymagań Microsoft jest to, że czasem sprzedajemy w „zestawie” oprócz produktów, które zamawiasz, kilka dodatkowych produktów całkowicie gratis.

Spód

Partner