Capex vs Opex czyli Office365 czy Office 2019.

DISCOUNT-LICENSING LTD. 25 KWIETNIA 2021

Kiedy dostawca usług 24/7 zdecydował, że nadszedł czas, aby odświeżyć swój standard pakietu Office 2013, zainteresował się chmurą. Jako subskrypcja, byłyby to wydatki Opex, a nie Capex, więc prawdopodobnie łatwiej byłoby uzyskać wewnętrzną akceptację tych wydatków. Zauważyli też, że inni decydenci w ich branży przechodzą na chmurę Microsoft. To skłoniło ich do przekonania, że chmura jest bardziej opłacalną opcją dla ich 4000 stanowisk.

Zwrócili się do sprzedawcy Microsoft, który sprzedał im licencje Microsoft Office 365 ProPlus oparte na chmurze. Sprzedawca przekonywał, że „chmura to przyszłość” – ruch, który „wszyscy teraz robią”, a pozostawanie przy „starej” technologii może spowodować, że firma „pozostanie w tyle”. Opcja Office 365 ProPlus była najbardziej podobna do poprzedniej wersji oprogramowania i kosztowała tylko 9,80 GBP na użytkownika miesięcznie.

Obecnie produkty oparte na chmurze są licencjonowane na użytkownika a produkty oparte na wieczystych licencjach stanowiskowych są licencjonowane na urządzenia. Oznacza to, że chociaż firma ma tylko 4000 stanowisk, musieli kupić 12 000 licencji użytkowników, ponieważ ich 24-godzinny dzień pracy obejmował trzy oddzielne zmiany. Trzy różne osoby korzystałyby z jednego komputera i jednej licencji wieczystej w ciągu 24 godzin, a teraz każdy z pracowników potrzebował własnej licencji.

W tym momencie wydawać by się mogło, że pojedyncza opłata za wieczystą licencję, którą można współużytkować, ma zbyt wiele sensu, aby ją zignorować, ale najwyraźniej urok chmury był nad wyraz silny!

Zimna kalkulacja potrafi jednak ostudzić nawet najbardziej gorące emocje. Ten zakup spowodował trzykrotny wzrost liczby licencji a to spowodowało gwałtowny wzrost kosztów. Płacenie za 12 000 użytkowników po 9,80 GBP oznaczało całkowity nakład 117 600 GBP miesięcznie i 1 411 200 GBP rocznie jako wydatki Opex! Krótko mówiąc, rzeczywisty koszt dostarczenia tego nowoczesnego rozwiązania informatycznego był znacząco wyższy w porównaniu z kosztami poprzedniej konfiguracji. Czyli wynik był daleki od założonego celu jakim było uzyskanie bardziej opłacalnego rozwiązania.

W ciągu kilku miesięcy wzrost wydatków na IT zaczął być zauważany przez dział finansowy. Ponieważ subskrybowane, „nowoczesne” produkty zapewniały niewielkie lub żadne korzyści w zakresie produktywności w porównaniu z poprzednim rozwiązaniem, szybko stwierdzono, że jest to bardzo kosztowny sposób działania. W tym momencie firma zwróciła się do Discount-Licensing, aby zbadać możliwości obniżenia kosztów. Zapewniając licencję stanowiskowe, nasz zespół był w stanie dostarczyć pakiet Office 2016 Pro Plus na 4000 stanowisk, które doskonale spełniały potrzeby firmy. Pomimo tego, że jest to Capex, każda licencja wieczysta kosztuje mniej niż roczna subskrypcja użytkownika usług w chmurze.

Właśnie dlatego stanowiskowe licencje wieczyste mogą być znacznie bardziej opłacalne niż licencje oparte na chmurze. Istnieje wiele rozwiązań do wyboru, dzięki czemu na pewno będziesz w stanie znaleźć dokładnie to, czego potrzebujesz. Udało nam się szybko znaleźć optymalne rozwiązanie dla klienta i zaoszczędzić mu ogromne pieniądze w stosunku do nakładów na abonament w chmurze. Nie zapominajmy również, że ponieważ licencja wieczysta jest aktywem, zawsze istnieje możliwość odzyskania przynajmniej części jej wartości na koniec okresu użytkowania.

To tylko jeden przykład, który pokazuje, dlaczego żadna firma nie powinna pomijać rozważenia możliwości nabycia stanowiskowych licencji wieczystych. Sprzedawcy subskrypcji powiedzą Ci, że chmura to jedyna droga. Przynajmniej dla nich, ponieważ właśnie tam producenci chcą wejść na rynek i za takie transakcje dają większe prowizje. Ponadto, po co sprzedawać produkt, skoro możesz go wypożyczyć i zapewnić sobie stały strumień przychodów, nad którym masz pełną kontrolę? Większość z nas w większości przypadków woli kupować niż wynajmować, ponieważ uważamy, że ta druga opcja jest droższa na dłuższą metę.

Zobaczysz zapewne, że wielu Twoich konkurentów zwraca się w swoich działaniach do modelu chmury. Ważne jest, aby realistycznie podchodzić do tego, czego potrzebuje Twoja firma. Nikt nie wie lepiej od Ciebie, jak działa Twoja firma i czego ona wymaga, dlatego powinieneś zapoznać się ze stanowiskowymi licencjami wieczystymi, aby dowiedzieć się, czy przypadkiem nie są one prostszą i bardziej opłacalną opcja, która spełni Twoje potrzeby. Zanim podążysz za tłumem, najpierw sprawdź czy idzie on Twoją drogą.

 

Discount-Licensing jest w stanie odpowiedzieć na Twoje pytania i będzie sumiennie pracować, aby znaleźć rozwiązanie, które spełni wszystkie Twoje wymagania. Skontaktuj się z nami już dziś, aby omówić potrzeby Twojej firmy, a wskażemy Ci właściwy kierunek.

Recykling Licencji partner Discount-Licensing Ltd