Microsoft pozywa kolejnego nieuczciwego dostawcę używanych licencji.

DISCOUNT-LICENSING LTD. 22 WRZEŚNIA 2020

W październiku 2019 r. Microsoft ogłosił, że pozwie niemiecką firmę Lizengo za nielegalną sprzedaż kluczy licencyjnych Windows i Office po mocno obniżonych cenach. Klucze, które były sprzedawane jako karty podarunkowe przez popularną niemiecką sieć supermarketów Edeka wzbudziły zainteresowanie Microsoft, gdy klienci zaczęli dopytywać o ich podejrzanie niskie ceny

 

Chociaż Lizengo twierdziło, że klucze są nowe i legalne, PID (identyfikatory produktów firmy Microsoft) sugerowały co innego. Okazało się, że wiele kluczy zostało wydanych tylko na rynek chiński, przez co ich sprzedaż w Europie była nielegalna. Stwierdzono, że inne klucze są wynikiem wycieku licencji z instytucji akademickich, co oznacza, że mogą być aktywowane przez maksymalnie 30 oddzielnych użytkowników.

Jest to kolejny dowód na powszechny charakter oszustw związanych z kluczami licencyjnymi i pokazuje, jak dużą ostrożność należy zachować przy zakupie licencji Microsoft z rynku wtórnego. Warto pamiętać, że ceny licencji Microsoft są dość sztywne, a jeśli umowa na nowe licencje wydaje się zbyt piękna, aby była prawdziwa, jest wielce prawdopodobne, że licencje nie są oryginalne. Wiele osób błędnie zakłada, że zakup klucza aktywacyjnego jest równoznaczny z zakupem licencji (prawa do korzystania z oprogramowania), ale jest to błąd. Posiadanie oryginalnego klucza aktywacyjnego nie oznacza automatycznie, że posiadasz licencję, a tym samym nie uprawnia do korzystania z oprogramowania.

W przypadku firmy Microsoft ma prawo w dowolnym momencie przeprowadzić audyt w celu sprawdzenia legalności licencji. Kary finansowe mogą być bardzo wysokie, podobnie jak uszczerbek na reputacji i negatywny PR (producenci oprogramowania chcą, aby było wiadomo, że podejmują działania, aby zniechęcić innych do nieprzestrzegania przepisów). W tym przypadku, nie dochowując należytej staranności, supermarket potencjalnie naraził się na działanie producenta oprogramowania. Wato więc sprawdzić wszelkie nad wyraz tanie licencje, zwłaszcza z rynku wtórnego. Bez wątpienia w ramach ugody sprzedawcy będą musieli dostarczyć listę klientów, którzy kupili oprogramowanie, ponieważ są to potencjalni nowi klienci dla producenta. Poza poziomem cen warto zwrócić uwagę na inne sygnały ostrzegawcze takie jak brak adresu pocztowego lub działającego numeru telefonu. Jeśli z firmą nie można się skontaktować, zwykle oznacza to, że ma coś do ukrycia.

Przy tak wielu oszustwach potrzebujesz licencjonowanego sprzedawcy, któremu możesz zaufać. W Discount-Licensing przeprowadzamy dokładne kontrole wszystkich dostarczanych przez nas licencji by upewnić się, że są one zgodne z prawem.

W Discount-Licensing specjalizujemy się w licencjonowaniu zbiorowym (grupowym) Microsoft, a producent oprogramowania (w tym przypadku Microsoft) rejestruje całą swoją sprzedaż. Dzięki temu bardzo łatwo jest nam sprawdzić ważność licencji oprogramowania dostępnego na rynku. Wszystkie nasze licencje z recyklingu są w 100% legalne i w pełni podlegają kontroli, więc możesz mieć pewność, że kupując licencje od nas, nie będziesz mieć kłopotów na dalszych etapach. Posiadamy również solidne ubezpieczenie od odpowiedzialności zawodowej, aby zapewnić dalszą ochronę naszym klientom. W Polsce, od początku naszej działalności w 2009 r. ani my ani nasi klienci nie mieliśmy żadnych problemów z audytami ze strony Microsoft

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące używanych licencji na oprogramowanie, nie wahaj się z nami skontaktować lub zajrzyj na nasz blog, aby uzyskać więcej wskazówek, jak unikać nieuczciwych sprzedawców używanego oprogramowania.

Recykling Licencji partner Discount-Licensing Ltd