Najczęściej zadawane pytania

Bezpieczna inwestycja
 • 1. Czym są licencje grupowe Microsoft?

  Licencje grupowe zostały opracowane tak aby odzwierciedlić wielkość i preferencje Twojej firmy. W ramach tego typu licencji wyróżnione zostały programy Open, Select i Enterprise. Każdy z nich jest elastyczniejszy w porównaniu do licencji typu Original Equipment Manufacturer (OEM) i Fully Packaged Product (FPP/Box). Program Open (MOLP) przeznaczony jest dla firm posiadających minimum pięć komputerów. Programy Select i Enterprise przeznaczone są dla dużych firm, organizacji rządowych i akademickich, które posiadają 250 lub więcej komputerów.

 • 2. Jak mogę kupić używane licencje Microsoft od Discount-Licensing?

  Gdy zaakceptujesz naszą ofertę i złożysz zamówienie Discounr-Licensing  ponownie potwierdzi dostępność licencji. Prześlemy Ci odpowiednią dokumentację, która zawiera m.in. oświadczenia poprzednich właścicieli, szczegóły umowy licencyjnej, nośniki i klucze licencji zbiorczej.

 • 3. Jakie są aspekty prawne transferu używanych licencji?

  Discount-Licensing przenosi własność licencji na Twoją firmę, dostarczając odpowiednie szczegóły licencji, które zawarte są na fakturze (dostawa produktu). Zgodnie z Europejską Dyrektywą Oprogramowania 2009, przeniesienie własności oraz LA/PUR z jednej firmy na inną wypłacalną firmę jest legalne, o ile transakcja sprzedaży jest zgodna z lokalnymi przepisami.

  W lipcu 2012 roku Europejski Trybunał Sprawiedliwości wydał przełomową decyzję w sprawie dotyczącej Oracle. Należy zauważyć, że stanowisko Oracle w sprawie transferów było od samego początku bardzo rygorystyczne w porównaniu do analogicznych zapisów np. w umowie licencyjnej Microoft.  Ta sprawa posłużyła do potwierdzenia legalności recyklingu oprogramowania korzystającego z Zasady Wyczerpania i Europejskiej Dyrektywy w Sprawie programowania 2009.

 • 4. Microsoft zmienił warunki transferu. Czy to oznacza, że firmy nie mogą kupować używanego oprogramowania?

  Nie. Obecne warunki zawierają dodatkowe ograniczenia dotyczące przenoszenia oprogramowania, jednak orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości z lipca 2012 zabrania sprzedawcom oprogramowania kontrolowania kolejnych sprzedaży/transferów licencji (materialnych lub niematerialnych) – restrykcyjne lub zakazujące klauzule transferowe umieszczone w LA nie są prawnie wykonalne.

 • 5. Czy mogę mieć pewność, że nabyte licencje są oryginalne i transfer jest w 100% legalny w oczach wytwórcy oprogramowania?

  By Udowodnić własność licencji możesz potrzebować czegoś więcej niż tylko paragonu albo faktury od sprzedawcy, świadectwa zakupu lub zaświadczenia notariusza. Prawo wymaga m.in. by wykazać całą drogę licencji od zakupu przez pierwszego użytkownika licencji. Tymczasem notariusz jest w stanie potwierdzić, że był świadkiem tylko ostatniej transakcji. Takie dokumenty nie dowodzą własności prawnej aż do pierwotnego klienta. Discount-Licensing dostarcza dowód własności dla każdej transakcji, zgodnie z Dyrektywą UE dotyczącą oprogramowania 2009.

 • 6. Jeśli zakupię używane licencje od Discount-Licensing, to czy mam prawo używania oprogramowania po polsku?

  Tak. Jeśli zostaną spełnione wymagania i ograniczenia Microsoft odnośnie języka, Twoja firm może używać oprogramowania w polskiej wersji językowej. Prosimy o zaznaczenie w zapytaniu ofertowym, że wymagana jest polska wersja językowa a my sprawdzimy czy jest to możliwe.

  Co więcej, dysponujemy polskimi wersjami językowymi dla produktów, których polskie wersje zostały już wycofane z dystrybucji przez Microsoft. Microsoft wycofuje czasem lokalne wersje językowe z dystrybucji aby zmusić klientów do przejścia na nowe wersje produktów.

 • 7. Stwierdziliśmy, że nasza firma używa produktów Microsoft niezgodnie z postanowieniami umowy licencyjnej. Czy mogę zakupić używane licencje aby uporać się z tym problemem?

  Tak. Firmy mogą w sposób legalny nabywać licencje z recyklingu zarówna dla nowych instalacji jak i dostosowania swojej instalacji do wymogów umowy licencyjnej Microsoft. Tak samo jak "nowe".

  Można to zrobić przed lub po audycie Software Asset Management ‘SAM’.

 • 8. Skąd pochodzą używane licencje Microsoft?

  Discount-Licensing poszukuje nadmiarowych lub nieużywanych licencji grupowych (Volume Licensing) Microsoft w likwidowanych i działających firmach na terenie Europy. Jesteśmy zainteresowani jedynie licencjami wieczystymi typu Open / MOLP, Select i Enterprise - licencje grupowe. Nie dostarczamy produktów licencjonowanych jako FPP i OEM. Blisko współpracujemy z właścicielami licencji jak również z producentem. Ta bliska współpraca umożliwia nam analizę struktury umów licencyjnych oraz stwierdzenie czy jest możliwy ich legalny transfer.

 • 9. Moja firma jest zlokalizowana poza UK. Czy mogę zakupić używane licencje od Discount-Licensing.com i używać ich poza UK?

  Tak. Twoja firma może legalnie zakupić używane licencje by używać ich w dowolnym kraju z Europejskiego Obszaru Gospodarczego jeśli zostały pierwszy raz sprzedane na tym obszarze.

  Większość licencji grupowych (Open / MOLP, Select) jest niezależna językowo i można wybrać dowolny język oferowany przez Microsoft.

 • 10. Czy możesz podzielić używaną umowę licencyjną?

  Tak. Umowy licencyjne (LA) to po prostu zestaw liczb identyfikujących klienta (podmiot prawny), który zawiera wiele „licencji” (numery SKU produktów). Zgodnie z orzeczeniem ETS z lipca 2012 r. LA można podzielić na pojedyńcze „licencyjny”, ale nie dalej. Orzeczenie ETS dotyczące Oracle odnosi się do konkretnego SKU produktu „licencji” Oracle, który zawierał 25 licencji CAL. LA, które zawiera 100 bloków (2500 licencji CAL) może zostać podzielone i sprzedane 100 różnym klientom, ale nie można podzielić poszczególnych bloków zawierających po 25 licencji. Podobnie, Microsoft LA zawierający 100 x licencje Office 2016 STD można odsprzedać jako „1 x Office 2016 STD” do 100 różnych klientów; jednak nie można rozbić pojedynczej licencji Office i odsprzedać jej innym klientom jako 1 x Word / 1 x Excel itp.

 • 11. Czy mogę zakupić używane licencje Open jeśli już posiadam licencje Select lub Enterprise?

  TAk. Możesz jednocześnie posiadać umowy licencyjne Open, Select i Enterprise bez wpływu na swoje prawa użytkownika.

 • 12. Zastanawiam się nad zakupem produktu w poprzedniej wersji, takiego jak Office 2010. Jak długo firma Microsoft obsługuje te produkty?

  Microsoft przedłużył daty wsparcia dla większości produktów. Możesz wyświetlić daty rozszerzonej pomocy technicznej, korzystając z następującego łącza: Daty pomocy technicznej dla produktów firmy Microsoft.

Recykling Licencji partner Discount-Licensing Ltd